Małopolskie Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego jest jednym z kluczowych obiektów naukowych w Małopolsce. Dlaczego Laboratorium jest takie wyjątkowe? Jest to pierwsze w Polsce laboratorium, które zajmuje się badaniem technologii energooszczędnych na tak dużą skalę. Dzięki badaniom prowadzonym w laboratorium możliwe będzie sprostanie wymaganiom jakie stawia Unia Europejska, tzn. dostosowania budownictwa do wysokich standardów energetycznych.

 

Budynek MLBE znajduje się w centrum Krakowa, przy ulicy Szlak, na terenie Kampusu PK i stanowi piękny przykład nowoczesnej architektury. Łączna powierzchnia obiektu wynosi ponad 1000 metrów kwadratowych i ma pięć pięter. Budynek jest wyposażony w około 3 tysiące specjalistycznych czujników monitorujących znajdujące się wewnątrz laboratorium 14 stref klimatycznych i energetycznych. Ponadto MLBE dysponuje wysokiej klasy sprzętem do prowadzenia badań, wśród których znajduje się m.in.:

 

• manekin termiczny,

• automatycznie sterowany robot do pomiarów temperatury powietrza,

• skaner 3D,

• kamery termowizyjne.

 

Laboratorium jest nie tylko centrum badań, które służy naukowcom i studentom Politechniki Krakowskiej, ale także pełni funkcję doradczą dla przedsiębiorców – jest miejscem gdzie mogą poznawać nowe technologie i materiały oraz je bezpłatnie testować.