Politechnika Krakowska jest jednym z liderów pod względem tworzenia innowacyjnych wynalazków, które znajdują uznanie i nagrody na całym świecie. Wiele z nich zostało zaprojektowanych przez naszych studentów. Uczelniane laboratoria zapewniają młodym naukowcom najlepsze warunki do pracy i zapewniają dostęp do najnowszych technologii. Oto kilka najbardziej znanych i niezwykłych wynalazków, które powstały na Politechnice.

 

 

FindAir - inteligentny inhalator

Wyjątkowe urządzenie dla osób z astmą, zaprojektowane przez studenta Wydziału Mechanicznego PK, Jacka Mikosza. FindAir wyróżnia się tym, że gromadzi dane na temat zażywania leku i stanu zdrowia pacjenta, a także pozwala przewidywać ataki duszności. Urządzenie zdobyło uznanie branży medycznej i być może niebawem zostanie wdrożone do produkcji.

 

Biodegradowalne aerożele chitozanowe

Wynalazkiem, który zyskał duże zainteresowanie zarówno mediów, jak i świata naukowego są biodegradowalne aerożele chitozanowe. Młodzi naukowcy z Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej: dr inż. Marek Piątkowski, mgr inż. Julia Radwan-Pragłowska i mgr inż. Łukasz Janus – opracowali aerożele, które dzięki swoim unikalnym właściwością mogą być wykorzystywane m.in. w transplantologii, jako rusztowania do hodowli nowych tkanek. 

 dr inż. M. Piątkowski i mgr inż. J. Radwan-Pragłowska/ fot. J. Zych

 Na zdjęciu: dr inż. M. Piątkowski i mgr inż. J. Radwan-Pragłowska / fot. J. Zych

 

Symulator F16

Symulator – niemal identyczny z oryginalną maszyną – powstaje w Katedrze Podstaw Informatyki i Biocybernetyki z inicjatywy doktora Dariusza Karpisza. Jako miłośnik lotnictwa zaraził swoją pasją studentów Politechniki. Projekt nosi nazwę „Powrót do korzeni – Motio Flight Simulator”, ponieważ Wydział Mechaniczny, gdzie konstruowany jest symulator, znajduje się na terenie dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny. Symulator pod względem wyglądu i procedur jakie należy wykonać przed rozpoczęciem „lotu” jest identyczny z prawdziwym samolotem. W przyszłości będzie można także symulować odpalanie pocisków.

dr inż. D. Karpisz / fot. J. Zych

  Na zdjęciu: dr inż. D. Karpisz / fot. J. Zych

 

„Buzz” – ekologiczny pojazd dla niepełnosprawnych

Zaprojektowany i wykonany przez magistrantów z Instytutu Pojazdów Samochodowych i Silników Spalinowych na Wydziale Mechanicznym PK: Jerzego Pajerskiego, Filipa Przybylskiego, Dawida Żmudę i Jarosława Ruska pod kierunkiem profesora Witolda Grzegożka. „Buzz” jest małym (1,55 m x 2,2 m), lekkim (zaledwie 200 kg), elektrycznym pojazdem dla osób, które poruszają się na wózkach inwalidzkich – dzięki „Buzz'owi” zamiast przesiadać się z wózka do samochodu, będą mogły wjechać od razu do pojazdu. Wózek inwalidzki dzięki specjalnej blokadzie pełni funkcję fotela kierowcy. W dodatku „Buzz” jest kierowany wyłącznie przy użyciu rąk. Samochód ten jest tylko jednym z wielu ekologicznych pojazdów zaprojektowanych na Politechnice Krakowskiej. Nasi studenci skonstruowali także m.in. hybrydowy pojazd miejski i bolid wyścigowy. 

Fot. J. Zych

 Na zdjęciu: „Buzz” / fot. J. Zych

 

CuberRyba - podwodny robot mobilny

Jest to robot skonstruowany przez studentów automatyki i robotyki Wydziału Mechanicznego: Dominika Wojtasa, Marcina Malca i Marcina Morawskiego. Opiekę nad projektem sprawował doktor Jerzy Zając. CyberRyba jest wyposażona w cyfrowy czujnik temperatury, czujniki IR do wykrywania obiektów, bezprzewodową kamerę i bezprzewodowy układ komunikacji z komputerem. Robot jest sterowany za pomocą specjalnie napisanej aplikacji. Możliwe jest ręczne sterowanie nim, ale robot posiada też funkcję pływania autonomicznego na wypadek utraty kontaktu. Mechaniczna ryba naśladuje sposobem poruszania prawdziwą rybę. CyberRyba może być wykorzystywana do patrolowania akwenów morskich oraz przeprowadzania badań z zakresu ochrony środowiska.

Fot. J. Zych

  Na zdjęciu: twórca cyberryby M. Malec / fot. J. Zych

 

Geopolimer - sztuczny kamień

Niezwykły materiał stworzony przez naukowców z Wydziału Mechanicznego – doktora Janusza Mikułę i inżyniera Michała Łacha. Dlaczego wynalazek jest taki niezwykły? Ponieważ jest tani w produkcji, niezwykle wytrzymały, pochłania wilgoć i zapachy, a w dodatku jest przyjazny dla środowiska. Geopolimer ma wiele zastosowań: można z niego produkować materiały izolacyjne, ognioodporne, okładziny budynków. Geopolimer jest wytwarzany z poddanego obróbce tufu wulkanicznego.